Vi underviser følgende steder
Multipercussion
Hvis du godt kunne tænke dig, at spille på flere instrumenter er Multipercussion sammenspilsholdet for dig.
Vi spiller især på xylofoner og marimbaer, men vi udvider af og til med bas, trommer, congas, guitar og klaver, så hvis du kan spille et af disse instrumenter (på et afslappet niveau), må du meget gerne tage kontakt til os. Vi anbefaler at du tager enkeltundervisning ved siden af.
Grundidéen med bandet er at spille en masse god musik sammen og få et dybere indblik i de enkelte instrumenter og selvfølgelig at spille koncerter sammen af og til.
Alder: +14 år
Hold: Max 6 elever
Tid: 45-50 min. om ugen om onsdagen på Søndervangskolen med Mikkel Ib Rasmussen som underviser.
Særlige forhold: Det er en fordel, at du er øvet og i forvejen kan spille et instrument, og det anbefales, at du tager enkeltundervisning i slagtøj sideløbende med Multipercussion.
Det er gratis at deltage i Multipercussion, når du samtidigt får undervisning på et instrumentfag (hold eller individuel).
Priser sæson 2026/2027
| Multipercussion | 420 kr. |
| Administrationsgebyr årligt | 100 kr. |
Mere musik til samme pris
Går du til instrument/sang på hold eller solo, er det gratis at gå til multipercussion.
Går du til instrument/sang på hold eller solo, er det gratis at gå til multipercussion.
Alle priser er opgivet pr. rate. Der er 4 rater på et år.